Profilaktyka

Profilaktyka kluczem do zdrowia?

Profilaktyka zdrowotna – działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie.
Pisałam już o profilaktyce wczesnej czyli o – utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia.
Przypomnę, że na jakość naszego życia i zdrowia składają się cztery obszary:

  • aktywność fizyczna i nawodnienie
  • zbilansowana dieta
  • pozytywne nastawienie
  • odpowiednia długość snu i radzenie sobie ze stresem

Dla mnie jako nauczycielki biologii bardzo ważna jest promocja zdrowia i profilaktyka jako działanie zmierzające do utrzymania zdrowia w dobrej kondycji.

Szczególnie istotne jest propagowanie profilaktyki wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Podejmowane działania skupiają się głównie wokół zagadnień związanych z promocją profilaktyki i zdrowego stylu życia, rozwijaniem postawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi, umiejętności dokonywania świadomych wyborów, rozwijanie postawy asertywności, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w sytuacji przeżywania trudnych sytuacji życiowych.

Profilaktyka to nie leczenie.

Profilaktyka to zapobieganie chorobom – zdecydowanie tańsze niż leczenie.
Jednym z działań profilaktycznych jest suplementacja. Nie należy mylić suplementów z lekami. Leki są dla ludzi chorych a suplementy dla zdrowych.
Lek to substancja przeznaczona do leczenia chorób. Podawany jest w ilości i czasie ściśle określonym przez lekarza.
Suplementy są dla ludzi chcących uniknąć choroby. Suplement jest dodatkiem do normalnej diety, mającym efekt odżywczy i fizjologiczny ( pomagający utrzymać homeostazę).

Żyjemy coraz szybciej i jemy coraz gorzej.

Świadomość społeczną kształtują głównie telewizja i kolorowe czasopisma. To właśnie te media mówią nam jak żyć, jak się leczyć, uczą nas postrzegać rzeczywistość zmysłami.
Oceniamy wartościowość produktów, ich smaki, wartość odżywczą po ich wyglądzie, opakowaniu, zapachu a nie zwracamy uwagi na ich wartości odżywcze, przygotowanie i jakość.

 

Jemy-coraz-gorzej

 

Najbardziej niepokojące jest życie młodych ludzi.

– eksploatują swój organizm do maksimum – od rana do wieczora ( bo kredyty do spłacenia, bo dodatkowe zajęcia dla dzieci, bo pracodawca ustawia im harmonogram dnia ). Nie ma czasu na zdrowe żywienie, jedzą szybko i byle jak. Potem zastanawiają się skąd to zmęczenie, skąd narastająca agresja, skąd osłabienie.

Żeby pojawiła się choroba trzeba sobie zasłużyć.

To nie prawda, że choroba pojawia się nagle, z dnia na dzień. Nie ma takiej możliwości. To dłuższy lub krótszy czas konsekwentnego osłabiania swojego organizmu.

Dzisiejszy styl życia zmusza do suplementacji mineralno – witaminowej.

Taką opcje daje nam firma NUTRILITE. To jeden z kilku elementów  na podniesienie odporności organizmu. Trzeba tylko pamiętać skąd te suplementy pochodzą. Muszą być naturalne i najwyższej jakości Jeśli nie włączymy suplementacji do naszego codziennego życia obudzimy się w zdecydowanie gorszej rzeczywistości – zaawansowanej chorobie, która stopniowo ale konsekwentnie niszczyć będzie nasz organizm.

      Masz-pytania?                     Nowy-temat-ikona