Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia to charakterystyczny dla jednostki system zachowań zdrowotnych uwarunkowanych cechami temperamentu, wiedzą, przekonaniami na temat świata, życia, własnej osoby, z kompetencjami, systemem wartości i indywidualnymi doświadczeniami w zakresie zdrowia.

Styl życia to zespół zachowań specyficznych dla danej zbiorowości lub jednostki, to sposób bycia wynikający z wzajemnego oddziaływania człowieka i warunków w jakich on żyje.

Zachowania zdrowotne to praktyczne stosowanie posiadanej wiedzy przez człowieka na temat zdrowia i choroby. Różnorodne formy aktywności uważane przez jednostkę za funkcjonalne dla utrzymania lub polepszenia stanu jej zdrowia.
Podstawowe zachowania zdrowotne to:
– bądź codziennie aktywny fizycznie,
– stosuj zrównoważoną dietę,
– nie pal,
– pij z umiarkowaniem,
– opanuj stres,
– jedź bezpiecznie,
– miej pozytywne nastawienie.

Optymalny stan zdrowia pozwala nam w pełni korzystać ze wszystkich walorów życia. Dla osiągnięcia takiego stanu ważne jest:
1. Właściwe odżywianie – To podstawa do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia przez całą rodzinę. Nauka udowodniła, że zdrowy styl życia powinien obejmować zbilansowaną dietę składającą się z odpowiedniej ilości warzyw, owoców, produktów zbożowych i białka.
2. Wysiłek fizyczny – Regularne ćwiczenia fizyczne przynoszą bardzo duże korzyści. Ich efektem jest dobre samopoczucie.
3. Odpoczynek i relaks – Rozsądnie zaplanowany sen i relaks pomaga regulować nasz zegar biologiczny, co dodatnio wpływa na przyjmowanie pokarmu, procesy trawienia i wydalania.
4. Pozytywne myślenie – Dostrzeganie pozytywnych stron w każdej sytuacji zmniejsza napięcie i pomaga eliminować znaczną część codziennego stresu.

Urszula Woźniak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *