Pieniądze to niezależność

 

Pieniądze to niezależność

Posiadanie pieniędzy to wolność.   Często jednak pieniądze są czymś, co budzi w nas różne emocje.

Pieniądze-to-niezależność

Jak bardzo jesteśmy niezależni finansowo?

Zależy to od wielu czynników: np z  jakich pochodzimy rodzin i środowisk. Większość z nas doznaje dwoistego uczucia w stosunku do pieniądza. Z jednej strony chcielibyśmy mieć bezpieczeństwo i komfort, jakie zapewniają nam pieniądze, a z drugiej strony obawiamy się, żeby sukces finansowy nie skaził naszej moralności.

Pewien nasz znajomy prowadził spotkanie biznesowe, prezentując możliwości zarabiania pieniędzy.

Gdy nagle starsza pani odzywa się ze złością mówiąc. Pan tylko mówi o tych pieniądzach i pieniądzach. Nie wie pan że po śmierci nie można ich zabrać do grobu? Znajomy odpowiedział grzecznie starszej pani - zgadza się , ma pani rację, to prawda, że nie można ich zabrać do grobu, ale jest to jednocześnie jedyne miejsce gdzie można się bez nich obyć!

Telewizja, filmy, książki jak i religie z pewnością nie pomagają nam rozwiązać tego problemu, ponieważ zwykle przedstawiają pieniądze i bogatych w sposób negatywny.

Czasami nawet opisują ich jako złośliwych i kombinatorów. Kiedy po raz ostatni widzieliście w telewizji osobę bogatą w pozytywnej roli? Takie opinie najczęściej wygłaszają osoby zazdrosne lub te którym notorycznie brakuje pieniędzy?
Możemy również zauważyć , że człowiek biedny, któremu brak pieniędzy nie ma poszanowania wśród ludzi, którym trochę lepiej się powodzi. Bardzo często gardzi się takim człowiekiem. Jednak lubimy otaczać się ludźmi, którym się lepiej powodzi niż przebywać wśród tych, którzy są biedni. Dzieje się tak ponieważ gdzieś w głębi duszy wiemy, że człowiek, który ma pieniądze ma większą niezależność.

Czy można być człowiekiem w pełni niezależnym gdy nie posiadamy pieniędzy?

Pewnie tak. W jakiejś minimalnej formie egzystencji. Jednak trudniej zachować godność. W środowiskach religijnych często zdarza się, że w dobrej wierze cytuje się Biblię jednak w nieodpowiedni sposób. Zamiast mówić: „Miłość do pieniędzy jest źródłem zła" mówi się: „Pieniądze są źródłem zła". Jeżeli pieniądze stają się obiektem Waszej miłości i jeżeli gonicie za fortuną kosztem innych wartości, jesteście przegranymi, a nie zwycięzcami.

Wiele rzeczy w życiu mamy za darmo.

Powietrze, słońce, zdrowie. Ale są rzeczy które kosztują i za które musimy zapłacić . Dlatego sądzę, że pieniądze w dużym stopniu dają niezależność. Istota ludzka jest wyposażona w ducha przedsiębiorczości . Zarówno Wy, jak i ja jesteśmy istotami wyposażonymi w ducha przedsiębiorczości. Mniej lub bardziej, ale dotyczy to każdego z nas.

Nie powinniśmy nigdy wahać się przed podjęciem odpowiednich wysiłków w celu zwiększenia wydajności by zarobić więcej pieniędzy, by zwiększyć swoją niezależność.

Możemy udowodnić sobie, że mamy wystarczająco dużo możliwości we wszystkich dziedzinach życia by zarobić więcej pieniędzy.
Ludzie rozsądni wiedzą, że najważniejszą rzeczą nie są pieniądze, które posiadamy, lecz umiejętności dzięki którym możemy wykorzystać swój potencjał, który otrzymaliśmy od Boga tak, aby zaowocowały nasze starania by inni mieli z tego również korzyści. Dlatego pieniądze w rękach ludzi prawych dają im prawdziwą niezależność ale też pozwalają innym ludziom korzystać w jakimś stopniu z dobrodziejstw tego świata i godniej żyć.

Natomiast są ludzie, których pieniądz niszczy i zniewala.

Zabiera im tą niezależność, którą mogliby się cieszyć. Prowadzi to nie tylko do zniewolenia posiadacza pieniędzy ale używa swoich pieniędzy do zniewolenia innych ludzi. Każdy człowiek musi zachować równowagę i moralność. Dlatego nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. Pieniądze w rękach rozsądnych ludzi mogą zrobić dużo dobrego. Pieniądze w rękach ludzi nierozsądnych zrobią bardzo dużo złego!

Pieniądze to niezależność!….. ale aby być szczęśliwym, nie wystarczy mieć dużo pieniędzy, naucz się żyć z klasą!...

Dowiedz się więcej