Czas i pieniądze – to dwa elementy wpływające na nasze życie.

Najczęściej Ci , którzy mają czas to brakuje im pieniędzy, natomiast ci którzy mają pieniądze to brakuje im czasu. Jak byś  żył gdybyś miał i czas i pieniądze co byś takiego robił. Czy można mieć jedno i drugie? Są ludzie , którzy posiadają dużo czasu dla siebie i mają pieniądze jednak jest to nieliczna grupa na świecie.

A więc sprawdźmy gdzie przecieka nam nasz czas.

Pierwszym krokiem w zarządzaniu swoim życiem jest szczegółowa wiedza o tym, którędy ucieka nam  czas. Większość ludzi porusza się funkcjonującym od zarania wieków schemacie dysponowania swoim czasem. Godziny spędzone w pracy, kilka godzin przeznaczonych na sen, oraz jakaś część czasu na jedzenie i odpoczynek.

To gdzie tak dokładnie uciekają nam te godziny życia?

Eksperci w dziedzinie zarządzania czasem proponują nam dla celów analizy swoich nawyków dotyczących czasu, bardzo efektywną taktykę. Zacznij prowadzić z dokładnością do 30 minut rejestr całego dnia roboczego i dokładnie analizuj, to co robisz ze swoim czasem.

Jest to nużące ćwiczenie, ale gdy znajdziesz czas na zrobienie tego ćwiczenia , to twoje wyniki zaskoczą Cię ponieważ zobaczysz co najbardziej kradnie Ci największe dobro jakim jest czas.

W studium dotyczącym zarządzania czasem,

badania wykazały, że podczas swojej kariery zawodowej pracownik poświęca:

  • sześć miesięcy na czekanie w samochodzie na czerwonym świetle,
  • sześć lat na jedzenie.

Złodziej czasu

W oparciu o doświadczenie i rejestr własnego czasu, który możesz poprowadzić  prawdopodobnie zaczniesz dostrzegać wzorzec złodzieja twojego czasu.

Złodzieje czasu.

Szczególnie zwróć uwagę na kilka powtarzających się punktów tak zwanych najczęstszych złodziei Twojego czasu.

  • odkładanie spraw na później – najgorsze!
  • niepotrzebne rutynowe czynności wykonywane tylko dzięki przyzwyczajeniu.
  • rozpraszanie się lub przerwy
  • nieefektywne korzystanie ze smartfona ( dzisiaj największy zjadacz czasu)
  • zbyt długie przesiadywanie przed komputerem lub telewizorem
  • niepotrzebne lub zbyt długie rozmowy
  • niezbyt jasne cele organizacyjne
  • niezdolność powiedzenia „Nie”
  • przekładanie papierów
  • oczekiwanie na dokończenie pracy przez innych

Jak uniknąć marnotrawstwa czasu?

Do naszej listy z pewnością będziesz mógł dodać kilku złodziei czasu z własnego stylu życia. Jeżeli zidentyfikujesz kto lub co kradnie twój czas to zacznij natychmiast  eliminację tych nawyków czy przyzwyczajeń. Zobaczysz wówczas jak łatwo zyskać więcej czasu dla siebie czy dla rodziny.

Jeżeli prowadzisz działalność biznesową i brak ci czasu to zastosuj te techniki jak najszybciej. Jedną z najważniejszych rzeczy w życiu, w pracy czy  działalności jest opanowanie umiejętności dokonywania prawidłowego wyboru rzeczy najważniejszej z ważnych i najsłabszych z błahych.

Co to oznacza dla każdego z nas?

Dokonywanie wyboru rzeczy najważniejszej z ważnych pozwala osiągnąć umiejętność określania najważniejszych zadań do zrealizowania, aby osiągać swoje cele.

Dla określenia filozofii zarządzania czasem typu „najważniejsze z ważnych” warto zapoznać się z kilkoma zasadami:

Dla początkujących, poniżej znajduje się lista codziennych czynności, które doprowadzą nas do sukcesu w swojej działalności. Najlepiej zrób sobie własną listę czynności , które wykonujesz każdego dnia. Na tej liście zakreślaj w każdym dniu miesiąca odpowiednią pozycję przez kolejne 30 dni nadając tym czynnościom ważność.

Jak radzić sobie w odzyskiwaniu czasu?

Gdy opracowujesz taką swoją listę, to nadaj określonym czynnościom skalę ważności przypisując im odpowiednie litery A, B, C ….

Lista ważnych czynności.

Litera A niech oznacza te czynności które bezwzględnie muszą być wykonane jako pierwsze. Następnie czynności oznaczone literą B, będą wykonywane jako następne, a czynności mniej ważne literą C – np. mogą być przeniesione na inny dzień. W tym celu zadaj sobie pytanie – co stałoby się, gdybyś nie wykonał pewnych czynności mniej ważnych. Jeżeli odpowiedzią jest, że nic, to przestań te czynności realizować jako ważne.

Elastyczność i asertywność w zarządzaniu czasem.

W planie dnia zapewnij sobie elastyczność. Zaplanuj czas na niespodziewane zdarzenia. Często zadanie zajmuje więcej czasu niż początkowo się spodziewałeś. Bądź elastyczny.

Warto też być asertywnym – nauczyć się mówić  „Nie!”

Bądź uprzejmy dla ludzi, ale nieugięty, jeżeli chodzi o swój czas. Brak asertywności powoduje, że to inni ludzie zaczynają dysponować naszym czasem, a Ty absolutnie nie możesz na to pozwolić.

Jak uniknąć błędów w zarządzaniu czasem?

Zarządzanie czasem często oznacza określanie priorytetów i przestrzeganie ich. Wyeliminuj te błędy, które są powodem utraty cennego czasu. Np. wykonuj zadania poprawnie już za pierwszym razem, nawet jeżeli zajmie ci to nieco więcej czasu.  Eliminuj, skracaj, modyfikuj, oraz łącz lub w inny sposób usprawniaj wszelkie czynności papierkowe.

Segregój dokumenty.

Segregój dokumenty.

Próbuj załatwiać wszelkie czynności papierkowe za pierwszym razem. Naucz się segregować materiały, na te , które muszę zniszczyć i na te które muszę odłożyć we właściwe miejsce. Brak uporządkowania w tej dziedzinie powoduje, że ludzie tracą czas na poszukiwanie materiałów, dokumentów, które nie wiedzą gdzie położyli. Budzi to niepokój, wprowadza w negatywne nastawienie i zabiera mnóstwo czasu.

Bądź dobrym słuchaczem.

Wykorzystuj czas aby być dobrym słuchaczem. Ta umiejętność bowiem jest bezcenna i nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Słuchając uczysz się na doświadczeniu innych, co skutkuje zazwyczaj  oszczędnością czasu i prawie zawsze pozwala na uniknięcie kłopotów.

Szanuj czas innych i własny.

Pokazuj innym również, że masz szacunek dla ich czasu. Szanuj czas innych to inni będą szanować Twój czas ponieważ to zawsze działa w obie strony.

Ważne zadania realizuj od razu, nie zwlekaj. Bądź odpowiedzialny za swój czas. Miej czas dla siebie, zadbaj o swój wygląd, zdrowie i zawsze pamiętaj o swoich bliskich i czasie poświęconym tylko dla nich. W dysponowaniu czasem zachowaj równowagę między pracą, własną osobą i rodziną czy przyjaciółmi.

Szanuj czas innych

Czas to pieniądz.

Najważniejszym w koncepcji zarządzania czasem jest całkowite zdanie sobie sprawy z tego, że odpowiednie zarządzanie własnym czasem zwłaszcza w biznesie  przekłada się  na pieniądze. Nie bez powodu mówi się że czas to pieniądz.  Jeżeli nauczymy się prawidłowo zarządzać czasem to na pewno większy zbudujemy biznes.

Zarządzaj czasem.

Niestety, życie ludzkie charakteryzuje się wieloma czynnościami, które odciągają nas od rzeczy ważnych a jednocześnie te małe rzeczy pochłaniają najwięcej naszego życiowego czasu. Nikt nas nigdy nie uczył zarządzania czasem, natomiast jest wręcz przeciwnie, to przez całe nasze życie ktoś zarządza naszym czasem. To właśnie umiejętne zarządzanie czasem jest jednym z najważniejszych kluczy do zbudowania dobrego życia, opartego o równowagę między czasem przeznaczonym na pracę a czasem przeznaczonym na realizację innych potrzeb.

Zarządzaj czasem.

Efektywność w zarządzaniu czasem.

Warto mieć kieszonkowy kalendarz, czy harmonogram zajęć w celu zarządzania własnym czasem. Nie oznacza to , że masz się stać niewolnikiem czasu, a jedynie masz się  nauczyć zarządzać efektywnie czasem, który jest Ci dany do wykorzystania na tej Ziemi. Zachowaj równowagę we wszystkich dziedzinach, zarówno:

  • w życiu duchowym
  • w życiu rodzinnym
  • w karierze zawodowej/swoim własnym biznesie
  • w życiu społecznym
  • we własnym rozwoju

Bilansowanie jest podstawą naszej kariery. Możesz stać się bardziej zorganizowanym i zrealizować więcej wartościowych celów.

Urszula Ryszard Woźniak

Amserwis YOUTUBE